BEYAZ SANAT

image

Photo By : Robert Duncan painter from USA

Sahilde fırça izlerini yakalama fikri genel olarak yaz aylarında akıllara geldiği doğru mu diye sordular. Beyaz sanat rüzgarı ne zaman eseceği belli olmaz kişiye göre değişir diyemedim nedense. Öyle ya, mantık çerçevesinde düşünmekten yana olabilirim ancak, istisnalar hiçbir zaman akıllara gelmez denilmemeli. Soyut düşünceleri tetikleyen somut adımların bıraktığı izler olmalı. Beyin fırtınası başlangıcı öncesi sessizliğini hayal etmek için, derin bir nefes almakla yola çıkanları düşleyin. Renkleri bir arada tutan beyazın dinginliğinde yol alan fırçanın özgürlüğü nerelere kadar gideceğini söylemek çok zor.
Tertemiz başlangıçların gelişim sürecindeki değişim rüzgarlarında dans etmek isteyen ressam edasıyla, tuvale derinlik kazandıran renklerin tamamına hakim olan fırça darbeleri sanatçının rüyasını gerçekleştirir diye düşünüyorum. Beyaz sanatın içindeki rengarenk parıltıları yakalama fikriyle, gökyüzünde süzülen martılar kadar özgür olma arzusu içimde alevlendi.
Gürültünün içinde sessizliği duyan var mı diyen şairin duyguları geldi aklıma. Yanıp tutuşan kalplerin aşka susayan isyanını susturan özlem duygusu içinde kimler var acaba? Kırmızı ateşi, mavi denizin derinliklerinde sakinleşir mi diye sormak gerek mecnuna. Yeşil çimenlerin üstünde uyuyan siyah saçlı ozanın duygularını dile getiren satırları kaleme alan şaire bir sorun hele.
Ahmet Nuray

Paylaşım Yorumları (29)

Yorum Yaz

İlişkili Gönderiler