YAŞAM KOÇU

image

Photo By : Maria Boohtiyarova painter born in Karaganda, Kazahstan

Son günlerde sıkça gündeme gelen kavramlardan olan yaşam koçu acaba nedir diye merak edenlere karınca kararınca ufak bir açıklama yapayım istedim. İnsanoğlunun yapabileceklerini uygulamasına yardımcı rehberlik yapanlara verilen sertifikayı kimler veriyor ve hangi kalitedeki kitle bu diplomayı almalı sorusuna yanıt aramaya ne derseniz? Hanı şu reklam sayfalarında gövde gösterisi yapan özel dershaneler var ya, parayı veren düdüğü çalar misali müşteri arıyorlar. Bu kurslara para ödeyip, sınıfta kalan var mı diye uzun bir araştırma yaptım. İsmi lazım değil kuruluşların kayıtları arasında bir tek başarısız öğrenci bulamadım desem yalan olmaz sanırım.
Uzun lafı kısası, kimlerden yol göstermesini istediğiniz çok önemli olmalı. Berberin tarağı yok ki başını tarasın. Terzi kendi söküğünü bile dikemezse, sizin sökülmüş yaşamınıza nasıl yön verecek merak ediyorum doğrusu. Google sayfalarında yaşam koçu kelimesini arattım. İlk iki sayfa dolusu reklam karşıma çıktı. Mübarek iş ne kadar da revaçtaymış ki, bu kadar kar getiren, finansal olarak biraz bilgiyle para kazanacağını düşünenlerin hayallerini süslemeye başladığı gerçeğiyle yüz yüze geldim diyebilirim. Tabi ki talep olmayan yerde bakkal dükkanı açılmaz elbet. İstediler verdim diyen sözde uzmanların kendini savunuşlarını duyar gibiyim.
Yarası olup gocunanlar sordu bana. Hocam bu meslek dalı olarak kabul edildiğine göre, kimlere bu vasfı verelim ki? Tabi ki ticari bir anlayış geçerli olabilir, kurum ve kuruluşlar eğitim amaçlı çalışacak ve insan kaynaklarını güçlendirecekler. Ancak bilinmesi gerekir ki, sadece ücret ödeyen kişilerin yetenekleri yanısıra karakterlerindeki olgunluğun da araştırılması gerekmez mi dedim elbette. Psikolojik bozukluk sergileyen davranış biçimlerine sahip isteklilerin bu mesleği nasıl icra edeceklerine kim karar verecek merak ediyorum doğrusu. Rehber eğitmenin çocuk sevgisi olmadan mesleğini icra etmesi ne kadar mümkündür dersiniz? Kendi hayatına bile bilgisi olduğu halde yön veremeyenler, bireylere destek olacak yaşam koçu mesleğini nasıl yapacakları merak konusu olsa gerek.
Bir milletin geleceği, öğretmenlerdir diyen büyüklerimizin aklındaki mükemmel profesörler geldi aklıma. Ne yazık ki, günümüzde bu eğitimcilerin kalitelileri gittikçe azalıyor kanısındayım. Konu başlığına gelince, milli eğitim müfredat programında bu konunun uzmanları tarafından verilen dersleri alacaklara, önceden psikolojik testler ve karakter tahlilleri yapılması kanaatindeyim. Yaşamın sırlarına vakıf olabilecek düzeydekilerin çoğalması dileklerimi kabul ediniz lütfen.
Ahmet Nuray

Paylaşım Yorumları (14)

Yorum Yaz

İlişkili Gönderiler