AİLE DANIŞMANI

image

Photo By : Sanat eseri sahibi Maria Magdalena makale yazarı Ahmet Nuray

Yaşlı bir ihtiyar tavsiyesi olarak problemleriyle ilgili fikir istediler anne baba ile beraber gelen çocukları için. Ben konunun uzmanı değilim ki evladım, bu tür aile danışmanı görevini üstlenen kişiler kurum ve kuruluşlardan destek almanız daha mantıklı olur dedim. Yardım etmeyi sevmeyen birisi gibi davranmamak için, haydi gelin biraz muhabbet edelim, dereden tepeden konuşuruz deyince atmosferin gerginliği biraz dağıldı. Asık suratların yerini tatlı bir tebessüm aldığını anne ve babanın yüzünde gördüğüme sevinmiştim.

Hani oradan buradan konuşurken laf arasında, kişilerin olası dertlerine yakın örneklerle laf çarpmaya başladım. Dert veren Allah dermanını bir vesileyle verir düşüncesiyle yola koyulduğumu algıladılar. Kızım sana söylüyorum ama gelinim işitsin tabiri bir şey oldu. Uzatmadan konuya gireyim isterseniz. Bir saatlik karşılıklı diyalog sonrası öğrendiğime göre, uzun zamandan beri aile danışmanı olduğunu bildiğim yakın bir arkadaşımın iş merkezine gitmişler. İki çocuk arasındaki eften püften sebeplerle ebeveynleri tedirgin eden tavırları kalıcı olmaya başladıklarını itiraf etmekle konuya parmak basmaya başladım. Yetmişlik ihtiyara saygıdan dolayı, doğru bildiklerimi kısa yoldan açıkça anlattım.

Emin olunuz ki, yaşlı olmanın faydası da bu tür durumlarda çok iyi oluyor. Bizim kültürümüzdeki güzelliklerin en değerlisi de budur zaten. Bana göre çok küçük sorunları büyüten aile reisleri, tavsiyelerim karşısında çok şaşırdılar. Tabi ki ilerleyen saatlerdeki açıklamalarım ve örnek misaller verdiğim konular karşısında başka alternatif ve soru işareti akıllarında kalmamasını sağladım. Çözüm aradıklarını söylediler, düğümü nasıl çözeceklerine dair birçok örnek verdim. İkna olduklarına emin olduğumda, birer çay içtik hep birlikte. Çocukların bile bulunan formülü, yüzlerindeki tebessümden sevdikleri belli oluyordu. Minnet duyguları gözlerinden belli olan ailenin mutluluğuna diyecek yoktu. İşte o an anladım ki, tatlı dil yılanı bile deliğinden çıkarır sözü kanıtlanmıştı.
Ahmet Nuray

Paylaşım Yorumları (24)

Yorum Yaz

İlişkili Gönderiler