İNTERNET FİLMLERİ - AHMET NURAY

image

Photo By : Heykeltıraş Ahmet Nuray sanat eseri.

GÖK KUŞAK BAĞLADI - GÜMÜŞ KALEM: Geyik muhabbetinden yorum ödevi olur mu diyenlere inat olsun diye çalakalem karalamaya başladım. Bakalım başarılı olmak mümkün mü göreceğiz. Bir arkadaş, (gök kuşak bağladı) dedi şaşırdım. Yeni terimlerden sandım bu anlamı. Gümüş kalem sahibi olsaydım, bu yorumu altın harflerle hatıra defterime geçirirdim. Ne yazık ki bu kadar kıymetli okul aksesuarım hiç olmadı. Benim gibi müptela İnternet filmleri kim izliyorsa hoş vakit geçirmeyi iyi bilir, macera ve bilim kurgu romanı konu başlıklarına bayılırım. Google sanatı başlık yazıları ve Atasözü anlamlı kelimeler zaten benim ilgi alanım.

EKMEĞİ TAŞTAN ÇIKARAN - DÜNYA BAYILDI: Geleceği öngörmek mümkün olsaydı, dünya tarihinde yaşanmış bütün kötülüklerin kökünü kazıyan bilim adamı olmak hoşuma giderdi. Ama buna imkan yok bilirim, yine de hayal ederim işte. Müsaadelerinizle şimdi gelelim şimdiki zamana, bakalım neler geçiyor kafasından bu muzip çocuk akıllının. Ekmeğini taştan çıkaran büyüklerimin eli öpülür bilirim. Onların fedakarlıkları azımsanamayacak kadar değerlidir benim için. Bu sözlük dili açıklamalı bilgilere dünya bayıldı. Empati kurmak niyetim amam yapamıyorum sanki ne dersiniz?

DELİ DUMRUL - ÇETREFİLLİ SÖZLER: Makale yazarı gibi düşünüp durdum, Kafamdaki düşündüklerimi kağıt üzerine dökmek yerine sadece plan yaptım ve başladım yazmaya. Deli Dumrul'un hikayesini anlatayım mı sizlere, boş verin takmayın kafanıza, sonra konu başlığı yapacağım zaten. Bu gün başladığım çetrefilli sözler ansiklopedisine yeni kelimeler bulmak istiyorum. İlgi duyan arkadaşların dikkatine diye paraf açtım zaten. İki kelam ederken bile belirteç düzenlemek amacım olsaydı ne ala. Kem küm etmekten vazgeçtim derken ıkınıp sıkılmazdım ama öyle olmadı görüyorsunuz. Dönüşü olmayan yol bu mu yoksa, İnternet filmleri gibi yazdıkça açılıyor bu çocuk.

BAŞ YAPIT - GEYİK MUHABBETİ - BAŞA BELA: Tatlı tuzlu konuşuyorduk ne güzel, ne oldu ki sayfa işlemlerim makale oldu helal olsun yöneticiye. Belkide düşündüğü beni baştan sağmak istedi derken bir de baktım ki ev ödevim baş yapıt olmuş. Başa bela olmak kimin haddine, tam tersi düzgün yazı ile kendimi ifade etmek istiyorum ancak bunda zorlanmak lazım. Kötü kokulu parfüm sıkan arkadaşların yanına yaklaşmak imkansız. Benim burnum çok hassas, ondan dolayı buna dikkat ederim. Etkin bilgi sahibi Google sanatı yazarı Ahmet Nuray'dan esinlendim ve satırlar arasında muhabbete daldım. İyi mi yapıyorum, siz söyleyin lütfen. Bu görsel sanat makale yazısı değil, sadece duygu ve düşüncelerimi ifade edebildiğim yorum platformu. Buradaki sözlerime bir ara çentik atmak istiyorum. Yazı dili çok uzadı gibi.

KÖR KUYU - TÜYO VERMEK - TIK YOK KİMSEDEN: Hani dillerinden düşürmeden söylerler ya, işin içinden çıkamadıkları zaman, kör kuyu misali çıkmaz yoldayım derler. Nedense roman yazarları her konuya bir kulp takıyor. Hikayenin içindeki serüven tüm hızıyla devam ediyor. Vay anasın ne güzel bir iş bu. Hayal et ve yaz yazabildiğin kadar. Nasıl olsa birileri okuyup beğenecek, belkide hayır. Bekle gör diyor şeytan, acaba uymasam mı diye sordum kendi kendime, bilemedim. Hani bir arkadaşım bana tüyo vermek lütfunda bulunsa de hemen kopyalasam diye aklımdan geçti ama tık yok kimseden. Aklım sıra konu başlıklarından kendime nafaka çıkarmak peşindeyim, ne gezer.

İNTERNET FİLMLERİ - ÇALAKALEM - Google sanatı insanın renklerle içi içe olan bir renk sanatıdır. Art project aksamı da insanın içindeki duyguları ortaya çıkarır dediler inandım elbette. Hani ödev konusu ya arada bir bahsi geçen başlıkları gündeme almak kararına vardım. Her şeye bir kenara itip, canım sıkılıyor gibi olunca, arada bir eğlenceli şeyleri düşünmekten kendimi alamıyorum. Bu da sorulur mu yani suç mu, hadi öyle olsun ne yapalım, kabul edelim bari. İnternet filmlerinde görmüştüm, sinema konusunda bile bütün renkleri bir arada kullanabilmek adına uzun senaryo yapmak için çalakalem uğraşmışlar. Tek parça Türkçe dublaj aksiyon film izle yazdım Google sanatı sayfasına, bakın ne çıktı karşıma.

KEM KÜM ETMEK - GÜNLÜK DEFTERİ: Geyik muhabbetini sevmeyen var mı sorusuna ben cevaplıyayım isterseniz. Siz de başınızı sallayıp onay verin. Kem küm etmek yerine hemen söze devam diyelim. Kör kuyu içine bir taş attım, neler oldu bilemezsiniz. Türlü türlü muzip fikirler aklıma takıldı. Taşı sıksan suyunu çıkartırsın baba dedim. Güldü bıyık altından. Hoşuma gitti onun neşeli tavırları. Ne de olsa benim canımın içidir, babacık derim ona arada bir. Aile reislerinin adını altın harflerle günlük defterime yazdım, ileri zamanda, gün gelir ki okuturum onlara.

İNTERNET FİLMLERİ - DÖNÜŞÜ OLMAYAN YOLDA İLERLEMEK: Renk cümbüşü demek bütün gök kuşağı şekillerinin ortak bir tabloda yer alması ve bütün desenlerin birbiriyle uyumlu olmasından yer alır. Belki de özellikleri bütünün parçaları olsun dediler. Dönüşü olmayan yolda ilerlemektense, belli bir çizgide yürümek zeka işidir. Daha öncesinden, bu akşam vaktinde bir şeyler oldu bana, dar geldi içime. Ahmet Nuray İnternet filmleri izlemek için zaman yok der, bilirim bilmesine de, ah ne yazık oldu bile dememe ramak kala aklıma karnım acıktığı geldi, doğru mutfak yolunu tuttum. Bir ara vereyim, sonra yorum yazısına devam ederim. Baştan sağmak istemiyorum sizleri tam aksine, yazdım çizdim de nasıl okuturum düşüncesine kapıldım şu an.

YAZMAK BİR SANATTIR - BİLİM KURGU ROMANI: Bazı resimde renk cümbüşü ifadelerine yer vermek niyetleri varsa ne ala. Dikkat çekmek, resim yapmak istiyorsanız bu renkleri birbiriyle uyumlu olmasına yardımcılık etmeliyiz. Geyik muhabbeti değil bu, günlük defteri, sadece aklıma geleni karalamak istiyorum kime ne. Sonunda yorum yazmak bir sanattır dediler. Her kim etkin bilgi deposu gibi fikir üretirse, ben onu tasdik ederek beğenirim. Bir gün çalakalem bilim kurgu romanı yazmak isterdim. Tabi ki üniversite hayatına başlayabilirsem, Türk dili ve edebiyatı eğitimi almak çok iyi olur. Zaman ne gösterecek göreceğiz. Bazen kadere meydan okumak yerine, işi oluruna bırakmayı öğrenmek daha gerçekçi olacak. Siz bu düşünce teorisine ne dersiniz?

TEKNOLOJİ ÇÖKTÜ - DÜNYA BAYILDI - Bu uyuma dikkat edersek ortaya güzel bir resim çıkabilir ve bu eserler değerlendirilebilir veya koleksiyonumuza katabiliriz. Çalakalem yazıların yorumu oldu bu, empati kurmak niyetindeyim ama becermek zor, kusuruma bakma hocam benim satırlarda teknoloji çöktü ağlayan yok. Başa bela olmak istemem ancak, dönüşü olmayan yol gibi bir konuma adadım kendimi. Kötü kokulu parfüm olur mu demeyin. Bazı kişilerin zevkleri farklı. Çetrefilli sözler üzerine Türkçe sözlük içinde lügat parçalar yazarım bu gidişle ha, ne dersiniz? Sanki sigara dumanı gözüme kaçtı, yüzüm kızardı ama sizden utandığımdan olsa gerek. Yazı dili söyleyip yazmaktan oldu galiba. Ben ne yazarsam herkesin beğenmesi gerekmez. Kaldı ki dünya bayıldı.

DUVARA ÇENTİK ATMAK - ATASÖZÜ: Kirli hava boğazımı yaktı, havada sigara dumanı kokusuna dayanamıyorum. O yüzden çalışma odamın penceresini açıyorum. Neden mi böyle yazdım, bilmem aklıma geliverdi birdenbire nasıl olsa yık yok kimseden. Teknoloji çöktü çökecek, hemen ev ödevimi burada nokta koymak için bitireyim bari. Tekerleme kelimelerine ben bayılırım. Atasözü, deyim ve birleşik fiillerden müteşekkil olan duvara çentik atmak tabirini başka hangi cümle içinde kullanırım diye düşünüp durdum. Belki siz bana tüyo vermek istersiniz.

ANLAMLI KELİMELER - NAFAKA ÇIKARMAK: Ha bu arada, ekmeğini taştan çıkaranlara saygım sonsuz, sakın beni yanlış değerlendirmeyin lütfen. Şunun şurasında iki kelam edelim dedik, baltayı taşa vurmak istemedik. Ne sen sor, ne de ben söyleyeyim hesabı, yazdıkça deli Dumrul gibi aklıma uçuk düşünceler gelmeye devam ediyor. Birbiri ardına gelen hoş bir seda gibi gelir anlamlı kelimeler benim kulağıma. Bir tekerleme niteliğinde Atasözü aklıma takıldı neydi o sözcük siz söyleyin ben yazayım. Bir deli kör kuyuya taş atmış, kırk akıllı çıkaramamış. İşte şimdi baka basmak neymiş anladım galiba. Günlük defterime yazdıklarım içinde satır aralarına bakınca, kendi ağzımla yakalandım. Günün bu saatinde insanlar nafaka çıkarmak peşinde ha bire çalışıyorlar. Ben ise soğuk kış aylarındaki senenin ilk günlerinde sıcacık mekanda geyik yapıyorum, oh ne ala Mualla, sanki ben herkesin bildiği başa bela. herhalde.

Sevgili gümüş kalem yazarı, görsel çizgisel çalışmalarınızın devamını bekliyor olacağım. Günün birinde Google sanatı ile ilgili bilim kurgu, İnternet filmleri Ahmet Nuray ile beraber izlemek bana nasip olur mu bilmiyorum ancak arzu ediyorum. Bu yorum platformuna tekrar yazı gönderebilir miyim size sormam gerekir. Başlık yazımın ismi: Gök kuşak bağladı. nasıl beğendiniz mi, bu deyim arkadaşımın son icat ettiği kendine ait özgün tekerlemesi.

Adını vermek istemeyen bir öğrencinin yorum yazısını derleyen heykeltıraş Ahmet Nuray.

Paylaşım Yorumları (1)

Yorum Yaz

İlişkili Gönderiler