GÖRSEL SANAT GRUBU

image

Photo By : Resim sahibi Ahmet Nuray görsel sanat grubu space art resimleri.

BEYAZ YÜKSEK IŞIK: Duayen eğitimci başöğretmen ve pedagoji sanatı uzmanı başöğretmen Ahmet Nuray, merhabalar. Benim adım Burak Ege Keklik, görsel sanat grubu eğitimcilerine benim yorumu makale yapmak için düzenledikleri gördüm, teşekkür ederim. Sizin sisteminizdeki ünlü sanatçıların klasik resimleri hoşuma gidiyor. Bu eşsiz yağlıboya eserlerin içinde sevdiklerimden biri de mavi sanat. Bu resimde çoğu gökkuşağı renk tonları kullanılmış. Lacivert gökyüzü sarı ağaçlar ve beyaz yüksek ışık seviyesi gölgelendirme tekniğin ile derinlik eserlere kazandırmış. Yağmur gibi bunlar bana resim çizme ilhamı veriyor.

BAŞÖĞRETMEN: Görsel resimdeki iki çift karanlık bir yerin yürüdükçe yer gök aydınlanıyor. Ve gittikleri sokağın bir sonu yok aynı çocukların hayali gibi havadan gelen gökkuşağı ve beyaz yüksek ışık yansıtan su birikintisi, ikisi de resimde harika duruyor. Bu resim bana Sonbaharı anımsattı ve daha bir sürü hayal. Öncelikle umarım ben de sizin gibi resimler çizebilirim benim size bir tane sorum var. Resimleriniz de ki figürler size nereden ilham kaynağı oldu? Bizim görsel sanat grubu öğretmenimiz de sizden bahsediyor, başöğretmen olarak eğitimci yetiştirdiğinizi söyledi. Son olarak biz de bundan çok gurur duyuyoruz. Umarım bir gün sizinle tanışabilirdim.

SANAT PROJESİ: Haydi, gelin zihin gücü yardımı ile beyin jimnastiği yapalım hep beraber. Delicesine dans etmek istiyorum gece gündüz deseler, neden olmasın, ben de varım derdim. Hele görsel sanat grubu öğrencileri ile birlikte sanat projesi üretmek fikir açısından çok enteresan görünüyor. Hayat bu, mucizeler diyarı burnumuzun dibinde ve biz onun farkındalığını yaşamıyoruz. Ne tuhaf değil mi? Mantık sistemi içinde batıdan doğuya ışık uzanmalı ki, görsel eser zenginliği gözlerimizi kamaştırsa ne kadar ilgi çekici olurdu herhalde.

YARAMAZ ÇOCUK: Uslu olanımız bile yaramaz çocuk olup çıkıyor. Buna pedagoji sanatı uzmanı Ahmet Nuray öğretmenim, beyin yıkama tekniği diye tanımlama koymuş. Mantık nedir diye düşünür olursak haklı galiba. Son haber gazetesi, güzel sanat haberleri baş sayfa içinde yer aldığını görmek isterim ancak bu biraz zor. Karamsar haberler o kadar çok ki, biz öğrencileri bile yaşama zevki duymamıza mani oluyor.

RENK DİLİ: Üstadım renk dili ile konuşuyor, sanatçı ruhu ne de olsa bir başkadır benim memleketim demek geldi aklıma nedense. Ilık rüzgarların sürüklediği meltem rüzgarı, yağmur sonrası gökkuşağı hayalleri şiirsel anlatım tarzı kime yakışır biliyoruz. Bizim olmazsa olmazımız pozitif düşler ve güzel renkler eşliğinde, yeni mavi sanatı konuşmak olmalı gerisi boş laf. Bir an önce bahar havası geldi geliyor derken, kış ayları da geçip gider inşallah. Hani vardı ya o mavi ışık renkleri, bizi büyüleyen atmosfer içine çeken sıcacık şekillere anlam kazandıran sanatçılar. İşte bizim konumuz sadece bu olmalı, gerisi büyük başların sorunu.

RESİM MUTLU: Özellikle ortaokul eğitimi çağında yaşam enerjisi pozitif olmalı ki, derslerimize konsantre olma imkanı bulabilelim ve bu sayede ev ödevi görevimizi icra edebilelim. Bana sorarsanız, özlemini çektiğimiz güneş sıcaklığı olsun sadece. Nasıl olsa mavi gökyüzü bulutları dağılacak, resim mutlu ise beyaz sanat sayfasına yansıyacak eminim.

YAZI DİLİ: Kim demiş mucizeler diyarı bize göre değil, renklerle fırçam bile gece gündüz dans etmek istiyor. Okulda yeteneklerimizi geliştirmek, zeka oyunları sayesinde kalemin gücünü kullanmak ve görsel sanat grubu içinde yazı dili faaliyetlerini yürütmeye devam edeceğiz. Bazen renk dili yardımı sayesinde çalışırken beyaz sanat sayfaları içinde aydınlık tutmak için ışık uzanmalı.

GÜZEL SANAT HABERLERİ: Rüyalarımızda yağmur sonrası gökkuşağı gibi pozitif düşler sergileyerek, bu sayede yaydığımız yaşam enerjisini gerçek yaşamımıza aktarabiliriz. Bir ressamın bir bahar havasında ışık renkleri ve güneşin sıcaklığı dolu paletini boş tuvale taşıması duyarlı hayallerinin yansımasıdır. Güzel renkler, zihinlerimizin berraklığından hayata doğru meltem rüzgarı estirir. Bu sayede görsel eser daha zengin bir renk dili yansıtır. Düşsel sayfalarda verilen güzel sanat haberleri bilinçaltımızdan süzülüp yeni mavi sanatı oluşturur. Bu anda ressam, resim mutlu olursa içinde yaramaz çocuk umursamazlığıyla doğaya beyaz yüksek ışık saçar. Resim dili bizlere bahşedilen duygu ve hislerin bir yansıması olur.

Yorum sahibi: Burak Ege Keklik
Derleyen: Görsel sanat grubu eğitimcileri adına Ahmet Nuray tarafından düzenlendi.

Paylaşım Yorumları (1)

Yorum Yaz

İlişkili Gönderiler