GÜZEL MAVİ RESİM KIRMIZI ATEŞİ IŞIK SANATI

image

Photo By : Resim sahibi Ahmet Nuray güzel mavi resim ateşi ışık sanatı eserleri.

RENKLİ IŞIK - RESİM SANATI: Merhaba benim adım Belma Nur Er, iyi resim grubu ve eğitimcileri tarafından benim yorum makale olacak dediler çok sevindim. Görsel sanatlar öğretmenime ve gönüllü çalışanlara çok teşekkür ederim. Şimdi konumuza geri gelelim. Sahilde kırmızı sanat resim çizmek daha mı kolaylık sağlar diye sorduklarında, bu aslında kişiden kişiye çok değişir dedim. Makale yazısında belirtildiği gibi, beyaz sanatın ne zaman akıllara geleceği belli olmazsa şaşırmam. Bir nedenle mantıklı düşünmek fikrinden yana olsam bile, hissedemediğimiz düşüncelere kulak asmam. Karşılık bekleyen konular olsa da, beyinde büyüyen fırtınalar öncesi sessizliği aramak için derin bir nefes almalıyız. Yağlı boya veya sanat projesi eserlerinde, renkli ışık - resim sanatı çizgileri sımsıkı saran beyazın yol almasıyla resmin nerelere gideceği belli olmaz. Şimdi aklıma takılan diğer bir konu başlığı neydi o, ateş güzeli. Kim demişti siz söyleyin, benim en çok beğendiğim renk, mavi resim.

BÜYÜK SÖZ: Aklıma takıldığında, haydi onu da yaz satırların diline diyorum kendi kendime. Hani aile reislerinin gönlünden geçenler var ya, tabi ki çocukları için. Benim oğlum veya kızım büyüyünce doktor olacak. Kimileri de der ki, bizim kız öğretmen olacak. Her ne keramet ise, kendilerinin başaramadıklarını bizleri başarmasını istemeleri hoşuma gidiyor. Ev ödevi için olsa bile güzel mavi resim kırmızı ateşi, ışık sanatı ile ilgili yazılar yazmaya devam derim. Hayat türlü sürprizlerle dolup taşarken, şu an ileriye dönük duygularımı saklama hakkımı kullanmaktan yanayım. Ne olur, ne olmaz büyük söz söylemeden iyi karar vermek gerek. Belki gelecek zamanda kendim için bu günkü fikrim değişecek, güzel sanatlar fakültesi öğrencisi olmayı isteyebilirim. Ne dersiniz, renkli sanat kırmızı resimleri makale yazısıyla bu mümkün olabilir mi? Mavi ateşi bu yerinde durmaz yakar insanı alimallah deseler güler geçerdim. Ne diyor bu adam hiç bir şey anlamadım derdim herhalde. Resim ateşi yakar gönlümü, engin düşlerde gezerken.

KIRMIZI ATEŞİ: Günümüzde beyaz sanatının içinde rengarenk parıltıları yakalamakla yola çıkan mantıkla başlayarak özgürce alev saçar. Bu manevi duygular sarmalında kırmızı ateşi diye düşünüyorum. Hele bir de mavi denizin derinliğinde duygularım sakinleşir mi, işte bunu hiç bilemem. Bu arada aklıma gelmişken yazmalıyım, Sayın Ahmet Nuray bu bilgileriniz için çok teşekkürler yorum arasında size saygılarımı iletmek istedim. Şimdi konuya geri dönelim, kırmızı sanat renk yağlı boya eserlerin beyaz yüksek ışık ve gölgeli derinlik kavramıyla bütünleşmesini sağlayan ünlü sanatçıları gelin bu sefer hep birlikte takdir edelim. Kimileri yaramaz çocuk karakterinin güzel sanatlar haberleri izlemediklerine inanırlar, bu düşünce yanlış olduğu kanısındayım. Mavi ışık düzeyi o kadar parlak ki, gözümü kamaştırıyor demek geldi içimden. Resim ışık bahçesinde çiçekler dile geldi mutlulukla dediler inanamadım.

SANAT PROJESİ: Özellikle küçük yaşta öğrencilerin kırmızı ateşi, resim yapma becerisi oldukça iyidir. Okulda teneffüse çıkmıştık, başöğretmen nerede diye soran bir veliye, ne diyeceğimi şaşırdım. Müdür bey üst kattaki odada dedi koridorda görevli öğretmen. Yani benim lügatimde kullanmadığım bir kelimenin anlamını bilemezdim elbette. Yani bilgi hazinesi her zaman değerlidir demek o zaman algıladım. Yeri ve zamanı gelince bize lazım olur. Okul ödevimde kırmızı sanat projesi üretmek için görev verildiğini hayal ediyorum. Ne yapacağım? Tabi ki ilk önce güzel sanatlar fakültesi öğrencileri gibi araştırma yapmalıyım. Diyelim ki, büyük söz söylemeden en azından benim yaptığım resim mutlu olması gerekir. Bir de ne vardı aklımda olan, güzel resim.

MAVİ RENK: Gülen yüzleri çizmek ve güneşin yedi rengi ile süslemek en kolay yol olsa gerek. Beyin jimnastiği yapıyoruz ya, şimdi aklıma gelenleri yorum yapma fikri bana cazip geldi kusuruma bakmayın. Her zaman yaramaz çocuk olacak değiliz yani arada bir ciddi konulara adapte olabilirim. Görev zamanı ciddileşip, güzel mavi resim ateşi ışık sanatı projesi konu başlığına yoğunlaşmak gerek. İnsan yaptığı işe tam olarak adapte olmalı, ancak o zaman bir yerlere gelebiliriz. Zamanımızı boşa harcamamanın farkındalığını daima hatırlamalıyız. Bunu bilmek ve uygulamak, insanı erdem yapan bir özelliktir. Resimde renk dili vardır dedi görsel sanat öğretmenim. Benim bildiğim kadarıyla haklı tabi ki. Her şeyin bir anlatım türü olduğu kesin. İyi bir eser üretebilmek, yüksek puan alabilmek için, haberleri okumak, öğrenmek ve düşünce gücü ile soyutlaştırma ilk iş olmalı. Tahminimce mavi renk kırmızı sanat projesi üretmek için işin piri olmalı mı? Başöğretmen olmaya veya yüksek mevkilerde bir meslek dalı sahibi olmaya da gerek yok. Önemli olan her şeyi sevgi ile yapmak ve başarmak amaçlarımızın başında gelmelidir. Benim en çok sevdiğim renk neydi, güzel mavi. Ben çok sevdim dediler, neyi dediler ki, resim sanatı.

GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ: Dediğim gibi, yaramaz çocuk aklı üstün zeka seviyesindedir. Bu aklı nerede kullanacağına bağlı tabi ki. Her sanat projesi, adı üzerinde zaten, araştırma yapmak gerektirir. Ezbere yapılamayan işler kategorisinde duyguları kaleme almaktan bahsediyorum. Anlayacağınız gibi, mavi renk ile resim mutlu ve ben de memnunum. Üzüntülü konulara parmak basmak aklımdan bile geçmez. Hele tatil günlerine ramak kala bir zaman dilimi içinde olduğumuz söz konusu ise. Bu yorumdan sonra güzel sanatlar fakültesi öğrencisi gibi çalışacağım. Çalışmalarımı boşa harcamamak için dosyalama sistemini de öğrenmeliyim. Tatilde ev ödevi eseri yaparken, beyaz yüksek ışık veya en çok sevdiğim kırmızı ateşi kırmızı sanat renkleri tonları kullanacağım garanti oldu. Öğretmenim beğenirse, güzel sanatlar haberleri veya iyi resim grubu sayfasında yayınlanabilir.

MESLEK DALI: İlerideki okul hayatımda bölüm seçmek durumunda kalırsam, belki de güzel mavi resim ateşi ışık sanatı etkisinde kalabilirim. Şimdi aklıma pek fazla meslek dalı takılmadı ama bazen düşünüyorum. Ortaokul sonrası lise çağında bölüm seçmek için çok zaman var aceleye getirmek istemiyorum. Şartlar değişir zevkler, güzel ışık ve renkler mavi sanatı bir başka dünyanın kapılarını aralayacak olursa, o zaman düşünürüz. Büyük söz sahibi olmadan gerçeklere yakın kararlar almak, işte o zaman ne mutlu bana derim herhalde. Tamam artık benden bu kadar, ha bu arada aklıma gelmişken üstadın resminin altındaki şiiri de yazayım derim. Ne demiş usta: Kaderimizde ters giden her ne ise, suçu kendimizde aramak gerekmez mi ilk önce? Cana can katan dostlarla birlik içinde, yaşamanın kıymetini bilmek gerek el birliğiyle. Kalın sağlıcakla.

Yorum sahibi: Belma Nur Er
Derleyen: Ahmet Nuray adına (İYİ RESİM GRUBU) eğitimcileri tarafından düzenlendi.

Paylaşım Yorumları (1)

Yorum Yaz

İlişkili Gönderiler