HABER BİLGİ GRUBU

image

Photo By : Sanat eseri sahibi Ahmet Nuray haber bilgi grubu - çağdaş iletişim - altın eğitim - kültür sevgi - yeni sanat - çocuk resim grubu - sözcüklerle dans etmek.

SÖZCÜKLERLE DANS ETMEK: Güzel mavi, tatlı kırmızı renk cümbüşünü seven sanat tasarım öğretmenleri Reyhan Ateş ve Hüsniye Yıldırım olarak haber ve bilgi grubu üyelerine teşekkür ederiz. Bilim çalışma makalesinde ana tema, sözcüklerle dans etmek ve hayal dünyasının enginlerine varmaktır. Bunlardan karma yaparak genel bilgilendirme ile beyin jimnastiği yapalım ne dersiniz? Bilindiği gibi, genç eğitim döneminde fikir tellallığı yapma deyimini her okul günü duyarız nedense. Okul içi davranış sorunlarının çözümünde gündeme gelen birçok konu başlığı vardı. Biz birkaç arkadaşla birlikte başöğretmenimiz önderliğinde altın eğitim niteliğinde çocuk resim grubu kurduk. Kayda değer kırılma noktası amacımız diğer derslerin bize verdiği yükü hafifletmek, zihnimizi boşaltmak ve böylelikle mutlu vakit geçirmekti. Bu anları kaçış kapsülü gibi düşünüyoruz ve kendimize göre zamanı donduruyoruz. Yeni sanat eğitimi katkısıyla, atölye derslerinde akıllı tahtada gösterilen resim ve heykel görselleri ile yakaladığımız soyut mucizeleri kâğıda ya da tuvale aktarmaya çalışıyoruz.

ÇOCUK RESİM GRUBU: Ünlü ressamların figüratif oluşum eserlerinde gözlemlediğimiz mucize diyarı şeklindeki görüntüleri hayran olarak inceliyoruz. Sihirli ayna mavi resim atölyesi derslerinde geçirilen zamanı, ruhsal arındırma gibi göreceli yaşam dünyası rüyasını düşünmek gerek. Genç eğitim geçiş dönemi zamanında eğlenerek güzel sanatı öğrenmek gibisi yok, insan dingin bir zihne sahip olunca daha berrak düşünebiliyor. Kendimizi haftalık programa motive etmek için grup olarak her lokasyon ekseninde birlik içindeyiz. Sözcüklerle dans etmek konu ise, derslerimizi iyileştirici etkinlik yapmayı yazı dili ile nasıl sağlayacağımızı düşünelim önceden. Okul içi yanlış davranışların devam etmemesini sağlamak amacıyla, öğrencilere fikir tellallığı yapmamalarını sıkça hatırlatmamıza rağmen, tekrar uyarmaya mecbur kalıyoruz. Çoğu öğrenci çocuk resim grubu başarılarını ve mutluluğunu gördükçe, eğitimcilere seçilmiş insanlar gözüyle bakıyorlar. Yeni gelen bazı arkadaşlar güzel mavi çocuk olarak başlık değiştirmemizi talep ettiler. Bence de iyi bir isim fakat ilk kullandığımız adın daha iyi olduğuna karar verdik.

YENİ SANAT EĞİTİMİ: Şu anda buz devrini yaşasaydık ne olurdu merak ediyorum, teknoloji buna göre nasıl bir yol izlerdi acaba? Gelecek teorileri kapsamında bunları da düşünmek ve her şarta ayak uydurmayı sağlamak lazım. Dünyanın her yerinde resim sanatı hayallerini kuran insanlar her daim olmalı. Yer kürede eski gelenekleri yadsımadan, bilakis üzerine inşa ederek büyütmek ve çoğaltmak mümkün. Geçmişi unutmadan geleceği ön görmek kutsal olan ruhumuza birçok şey kazandırır. Çocukların ağızlarından dökülen saf yalın sözler gibi herhangi bir yüzeye aktarmış oldukları iç enerjilerinin yansımasını, resim ateşi boyutunda büyüdüğünü ve alevlendiğini görürüz. Öğrencilerin yeni sanat eğitimi almasına rıza gösteren aile reislerinin artmasını, tüm tasarım öğretmenleri arzular.

KÜLTÜR SEVGİ: Resimde gerçekleşen figüratif oluşum aşamalarında yapısalcı düşünmek ve buna göre inşa etmek önemli. Geçenlerde çocuk resim grubu ile birlikte sergiyi gezerken kırmızının resim ateşi gibi yoğun renkler kullanılması durumu dikkatimi çekti. Altın eğitim görmüş ünlü ressamlar ve kültür sevgi sanatçıların fırça darbelerindeki boyaların etkisiyle birlikte bizleri hayal dünyası mucize diyarına götürmek istediklerini şimdi daha iyi anlıyoruz. Yaşadığımız zamanda atomların ve fotonların evrene titreşim yayıcılar gibi etki ettiğini İnternet haber ve bilgi sayfalarından öğreniyoruz. İlginç olan ise milattan önceki dönemlerde yaşayan düşünürlerin de maddenin en küçük yapı taşı olan atomlar ve fotonları görmeden bilmeleridir. Bu sebeple uzaydaki her olayın ve her şeyin birbirleriyle etkileşim içinde olduğunu söyleyen zamanının düşünürleri elbette ki çoğunluktadır. Yer kürede var olmuş ve olacak her insan değerlidir ancak kişiye uygun olan göreceli yaşam dünyası kapılarını sadece olumlu düşünenlere açacaktır kanısındayız.

GENÇ EĞİTİM: Yalnızca maddesel beyin gücüne değer veren insanların gelecek sanat kuramlarında etkin rol oynamaları pek mümkün görünmüyor. Dikkat dağıtıcı bir şekilde geçmişin izlerini taşıyan pagan kültürü saçmalık gibi görünse de kutsal ruhlarımızın bir yankısı olarak kalacak. Evrene yayılmış görüntü dalgaları oluşturması, insanların genç eğitim dönemlerinde mucizelere ihtiyaç duyması bir gereklilik olarak karşımıza çıkıyor. Çok tanrılı dinlerde her durumun ve de olayın bir koruyucusu olması bir nevi açıklanamayan ihtiyaçtan doğar. Yenidünyanın kültür sevgi güzel sanatı kapılarını ardına kadar açsak da spritüal hayal âlemlerinde space ışık yolculukları gelecekten geçmişe doğru akar. Şeffaf oda yansımalarında kayda değer veri depolayan kuantum teorisi eşliğinde evren gerçekten sonsuzdur. Çeşitli haber ve bilgi kaynaklarında karşımıza çıkan eski geleneklerde yapılan resimlerin çağdaş iletişim sanatı figüratif oluşumlarını inceleyerek çalışmalarımızı kayda değer bir şekilde zenginleştirebiliriz. Güzel sanatlara ve altın eğitim kurallarına sihirli ayna tutar gibi yaklaşarak yenilikler oluştururuz. Sanatın üstün niteliği, çocuk resim grubu çalışmalarında inanılmaz boyutlarda hayal patlaması yaşatır. Dikkat dağıtıcı olumsuz fikirlere kapılmadan konsantre bir şekilde öğrencilerin beyin hücrelerinin çalışmasını sağlar.

ÇAĞDAŞ İLETİŞİM SANATI: Geçmişte yaşanan buz devri örneği gibi dünyada oluşabilecek doğanın döngüsü olan kritik durumlara hazırlıklı olmalıyız. Doğanın da belli zamanlarda gerçekleşen farklı kırılma noktaları olasıdır. Eski gelenekler paganizm kültüründeki gibi farklı görünümlerdeki hayvan figürleri hayal etmek sanatsal boyutlu bir kırılma noktası yaratır. Çağdaş iletişim sanatı ve altın eğitimi yardımıyla güzel mavi düşlerimizde görüntülenip sanatımıza yansır. Nebula gezegenine gitmek için rüyalarımızı kaçış kapsülü olarak kullanabiliriz. Ne de olsa düşlerimizde gerçeküstü tüm olasılıkları yaratıp yaşayabiliriz. Bilinçaltımızda yarattıklarımızı titreşim yayıcı frekanslar aracılığıyla evrene farklı enerjiler yollayabiliriz. Size çok uçuk fikirler gibi geldi biliyoruz ama rüyalarımızı da düşünce sinyalleri olarak kullanmak, en azından art project grubu yeni sanat adı altında mümkün olmalı. Boya ve kil malzemeleri kullanarak yapılan resim ve heykel sanatı soyut mucizeler kültür sevgi eşliğinde yaratılır.

ALTIN EĞİTİM: Yeni gelişmelerle aydınlanan günümüz genç eğitim çağı bize kurguladığımız hayallerin gerçekliğe doğru bir uzantısı olarak bizlere yüksek farkındalık yaratan göreceli yaşam dünyası sahneleri kurgulatır. Geçenlerde haber ve bilgi kaynaklarında Nebula gezegeni ile ilgili okuduğumuz bir yazıda dikkatimizi çekti. Uzaydaki lokasyon dolayısıyla geçmiş dönemlere ait mitoloji bilgilerini gündeme getirenler kimlerdi? Ve onların izleri ile evrende bırakmış oldukları bir takım tabletlerle varlıklarını bizlere duyurmak istedikleri söz konusu olmalı. Bu konuya ait içerikler ve mesajları haber bilgi grubu sayfalarında zaten yazıyordu. Üst beyin dalgasına sahip olduklarını yazıtların çözümlenmesi uzmanlar tarafından şeffaf oda televizyon programında karşılaşırsan hiç şaşırmayın. Bu arada, çağdaş iletişim sanatı konusunu da unuttuk sanmayın. Haber o kadar ilgimizi çekti ki, farklı bir merakla inceleme alanımıza giriverdi. Ders anlatma gibi kritik durumlarda bazen altın eğitim felsefesi ile yeni fikirlere ihtiyaç duyarız. Konu dışına çıkıp ilgilendiğimiz araştırmalara dalarak dikkat dağıtıcı bir şekilde farklı yönlere kaydığımızın farkındayız bağışlayın. Eski ve yeni bilgileri sorgulayarak öğrenme kapasitesini zorlamayı da seviyoruz gibi.

Yazan: Hüsniye Yıldırım, Reyhan Ateş haber bilgi grubu eğitmenleri.
Derleyen: Bilim çalışma ve araştırma uzmanı Ahmet Nuray.

Paylaşım Yorumları (1)

Yorum Yaz

İlişkili Gönderiler