PEDAGOJİ EĞİTİMİ ve PEDAGOJİ SANATI

image

Photo By : Pedagoji zeka, Ahmet Nuray, pedagoji eğitimi.

Pedagoji Zeka:
Konu hakkında öğretmen, üstün, sanat, kör, sağır, pedagoji zeka, heykel seramik, uzman, pedagoji eğitimi, gazete başlıkları kullanılarak makale yorumu düzenlediğinin altını baştan çizelim isterim. Bilgi sahibi uzman kişi seramik sanatı uzmanı Ahmet Nuray adını anmakta fayda varsa, bunun sebebi nedir sorusuna yanıt bulmak söz konusu olmalı. Usta sanatçının hakkında geriye dönük zaman dilimine ait İnternet aracılığı ile araştırma yaptığımda, zekalı pedagoji sanatı mucidinin kim olduğuna dair kanıtlar buldum. Ortaokul ve lise çağındaki yabancı öğrencilere verdiği pedagoji eğitimin uygulayıcısı Ahmet Nuray'dan başka uzman isim rastlamadım. Müze ortamında, seramik heykel sanatı hakkında binlerce öğrenciye elleri yardımıyla nasıl şekil verdirdiğini yabancı gazete manşetlerinde okumaktan gurur duydum. Şimdi size daha ilginç haber başlığını vereceğim, İsviçre devleti gibi eğitimde lider olan bir ülkenin En büyük şehirlerinden Lozan (Lausanne) şehrinin en güzide müzesinde kişisel heykel sergisini açtığı zamanda, binlerce zeka seviyesi farklı çocuk yaştaki öğrenciye pedagoji sanatı üzerine eğitim vermiş. Pedagojik açıdan sanata bakış eğitmeni, uzmanlık dalında uygulamalı çalışmalar yapmış zeki öğretmendir.

Bu kadarıyla kalsa neyse, ama üstün eğitimle çocuklara yaptırdığı uygulamanın diğer ilginç yanı daha var. Üstün zekalı, sağır olanlara ve akıl seviyesi normalin altında olan minicik ellere seramik çamurundan iki saat içinde binlerce genç beyine heykelcikler yaptırmış. Ürettikleri objelerin altına isimlerini, gittiği okul adreslerini ve yaşlarını yazdırmış. Üç bin eserin sergilenmesi bir hafta sonunda uzman eğitimcilere açılmış. Heykel seramik sanatı üzerine pedagoji sanatçısı Ahmet Nuray, konunun bilim adamı kıvamındaki eğitimcilere bir soru sormuş. Haydi, farklı yetenekleri olan bu çocuklar sizin, hangi heykel objesini bakalım sizinkiler yaptı? Kör okulu liderleri, üstün zekalı pedagoji eğitimini verenlerin eğiticileri, özürlü olan öğrenci öğretmenleri ve sağır dilsiz okulu uzmanları bütün eserleri dakikalar boyu uzaktan incelemiş. Sonunda konu uzmanlarının yaptığı tahminlerin hiçbiri tutmamış. İşte o an pedagoji sanatı eğitimcisi Ahmet Nuray suskunluğun ardından kendisi cevap vermiş. Yabancı gazetelerde yazılan yanıt kısmını size Türkçe çevirisini söylüyorum.

Beyler, eğitim çağında çocukların üstünlüğüne bakarak yaptıkları eserleri tahmin edemezsiniz çünkü sanat evrenseldir ve her bireyin ortak dili olmuştur. Benim yeteneğim yok diyenlerin sözlerine önem vermeyin, Allah vergisi değil, çalışarak kazanılan bir yetidir. Kişinin dili olmayabilir, hatta sağırdır dilsiz bile olması mümkündür. Ancak kulağı duymaması konu değil, düşünce kapasitesi az olsa bile sanat iletişim aracı olacağına inanın demiş ünlü üstadım. Üstün zekalı seviyesine eşdeğer çocuklarımızın kıymetini bilelim. Ben bir veli babası Zekai Köroğlu olarak derim ki, gelin evlatlarımızın içinde kopan fırtınaları, meltem rüzgarına dönüştürün. Evet, bu çocuk eğitimi konusu mümkün olduğunu biliyoruz elbette. Pedagoji sanatı mucidi Ahmet Nuray üstadım bunu başarmış, biz aile reisleri olarak aynı onun gibi bu kutsal eğitim görevini devralabiliriz. Onun çizdiği izden, çocuklarımız hatırına minik bedenlerin yaşamına ışık tutan olmalıyız.

Gördüm ki bu İnternet adresinde benim oğlum gibi diğer lise öğrencileri de ne güzel yorumlarda bulunmuşlar. Çok hoşuma giden konulardan başlıklar açıldığını görünce, Pedagojik eğitimci sanatı ustası olan Ahmet Nuray'ın öz geçmişi hakkında araştırma yaptım. Bulduklarım, yabancı gazete kupürlerinde kendisi hakkında yazılanlar derya deniz olduğunu görünce, bulgularımı acizane olarak siz yarının büyük adamlarıyla paylaşmaya karar kıldım. İftihar ettiğim büyük eğitmene minnetlerini sunmaktan ayrıca onur duyarım. Kör çocukların ufuk çizgisini aşmasına yardımcı olmak, zekice üstünlüğüyle akranlarına oranla az olan minik ellerin üretkenliğini arttırmak, işte buna şapka çıkarırım. Bazı veliler bu görsel sanat dersinin ne gereği var dediklerini, okul veli toplantısında duyduğum zaman sağır oldum yalancıktan, çok üzülmüştüm inanın kahrolmuştum. İnsan kendi evladının yeteneklerini keşfetmesine nasıl önem vermez diye kendime sordum bunları tabi ki. Eninde sonunda her koyun kendi bacağından asılır sözü kulağıma küpe olmuştur. Sen kalk, İsviçre gibi medeni ülkede eğitim gönüllüsü ol, ve heykel seramik sanatı olarak kendi memleketinde seni tanımasınlar ha bu çok ayıp, içler acısı bir durum. Pedagoji sanatında mucit olanın kim olduğunu bilseniz ve buna benim gibi inansanız ne dersiniz? Bin dokuz yüz seksen altı yılında İsviçre Lozan şehrinde yaptığı çalışmaların değerine saygı duymalıyız derim.

Neyse ki üstadın kendisiyle telefonda görüştüm ve anladığım kadarıyla küskündü kendisi. Buna rağmen eğitim çağındaki çocuk eğitimi konusunda hala gönüllü yazıp çizmekten kendini asla alıkoyamamış. Uzun lafın kısası gençler, bana bir kelime öğretenin kulu kölesi olmaya devam edeceğim, üstün yetenekleri olan zeki çocuklar olarak siz de aynısını yapın. Çok kıymetli saygıdeğer tüm öğretmenlerinizin kıymetini bilin derim sessizce. Gözünüz kör değil görüyorsunuz, pedagojik zeka özürlü değil tam tersine zekice üstün akılda olmaya namzet olduğunuzu benim oğlumdan biliyorum. Derslerinize çok çalışın yarınlar sizindir, bu vatan sizlere emanet edeceğimiz günler yakın. Haydi, bakalım şimdi ders başına vakit nakittir hesabı boşuna zaman harcamayın lütfen. Türk öğün çalış kazan sözünün hakkını verin el birliğiyle. Her biriniz dahi niteliğinde zekilik kıvamında akıl küpü olduğunuza benim inancım tam, siz de kendinizi buna hazırlayın dileğimdir.

Yorum yazan: Lise öğrenci velisi babası Zekai Köroğlu.
Derleyen: Pedagojik açıdan sanata bakış eğitmeni Ahmet Nuray adına asistanları tarafından düzenlendi.
Makale başlık kelimeleri: Pedagoji eğitimi, heykel seramik, uzman, gazete, sanat, öğretmen, üstün, kör, sağır, pedagoji zeka kelimelerin yardımıyla makale yazısı kaleme alındı.

Paylaşım Yorumları (0)

Yorum Yaz

İlişkili Gönderiler