DOĞA ORMAN AĞAÇ SEVGİ DÜNYA

image

Photo By : Elif Lara Ateş, orman sevgisi, doğa, ağaç, hayvan, dünya.

ORMAN SEVGİSİ:
Merhaba, benim adım Elif Lara Ateş, 5. Sınıf öğrencisiyim ve kültür sanat edebiyat grubunun üyesiyim. Giriş bölümü olarak sizlere ormanlar için hissettiğim duyguları ifade etmek istiyorum. Orman, insanlar için bir mutluluk kaynağıdır. Doğanın bize verdiği en değerli hediyedir. İnsanların kalplerinde oran sevgisi büyük yer kaplar. Yeşil dallar altında yaprakların mis gibi kokusunu içimize çekerek koşup oynamak gibisi yoktur. Ağaçların arasından duyduğumuz kuş sesleri insana huzur verir. Maalesef insanlar ormanın bize verdiği değerleri yeterince bilmiyorlar. Ormandaki ağaçlar şehrin kirli havasını temizleyerek yaşamın kaynağı olan oksijenin büyük bir kısmını doğaya armağan ederler. Bundan yararlanan tek canlılar biz değiliz.

Ben Elif Lara Ateş olarak gelişme bölümünde düşündüklerimi sizlere aktarmak istiyorum. Yeşili sevelim tabiat anayı hep beraber bütün öğrencilerle birlikte koruyalım, çünkü biz onun bir parçasıyız. Ormanın sevgisiyle dolu olarak gezinen, yaşamlarının bir parçası olan ağaçların ve mis gibi çiçeklerin içinde yaşayan hayvanlar vardır. Bu hayvanların bütün dünyası ormandır. Ağaçlar onların evi, meyveleri ise en önemli yiyeceğimizdir. Çeşitli türde ağaçların, bitkilerin ve canlıların yaşadığı ormanları sevgiyle korumak her insanın görevi olmalıdır. Ağaçların bilinçsizce kesilerek ya da bazı sebeplerden dolayı yangınlarla yok olan ormanlar hepimize üzüntü verir. Sıcak havalarda dalların hareketleriyle oluşan esintinin altında serinlemek kalbimizi mutlulukla doldurur. Doğada var olan ormanlar, bitkiler ve hayvanlarla bütünleşmek, duygularımızı coşturan inanılmaz bir enerji ile yaşamamızı sağlarlar. Ormandaki kokuların ve renklerin zenginliği, ressamın fırçasından damlayan bir sevinç gibi gözlerimize akar. Orman yaşamın ve yeryüzünün anlamı olarak tüm canlıların ortak noktası ve varoluş sebebidir. Hayvan sevgisi ile doğa duygusu, dünyayı ısıtan bir güneş gibi ruhumuza dolar. Orman sevgisine kanat çırpan kuşlar gibi hayatı mutlulukla yaşamayı bilmeliyiz ki doğanın kalbinde yaşayalım. Şehirlerde yaşadığımız mekanları da tabiata uygun olarak düzenlemeyi bilmeliyiz. Böylelikle her zaman kulaklarımızda çınlayan kuş sesleri ile birlikte daha canlı bir şekilde hayatımızı sürdürebiliriz.

İşte şimdi sonuç bölümüne geldim, duygu ve düşüncelerimi toparlayıp özete gelirsek, bitkisel tedavide kullanılan doğal otların büyümesine zemin hazırlayan ortamların neler olduğunu söylemek istiyorum. Meyve veren ağaçlardan ceviz, kestane, kiraz, incir gibi bereket dolu ürünlerimiz ormanlardan elde edilir. Şifa deposu olan mucizevi bitkiler tedavisinde yer alan kantaron otu, zencefil, defne yaprağı, incir, keçiboynuzu ve zeytin gibi otların doğadan temin ederiz. Bunlar da tabiatın bize sunduğu zenginliklerdir. Yaşamın çiçek açtığı ağaçlar kuş cıvıltıları ile daha bir şenlenir. Sanki bütün evren bunun için el birliğiyle çalışıp didiniyor gibi her yere can verir. Yaşadığımız büyük şehirlerde insanlar ormanların ve ağaçların hasretini çekerler. Doğadan uzaklaşmamak için ormanlarımızı sevmeli ve değer vermeliyiz. Öğretmenimin bana verdiği ev ödevi başlık kelimesi, Orman sevgisi olması beni çok etkiledi, aynı zamanda da çok sevindirdi. Elif Lara Ateş olarak sizlere söylemek istediklerimi sizlere aktarmaktan gurur duyuyorum. Bu günden itibaren makale yazma alışkanlığı kazanarak, boş zamanlarımda elimde kalem, gönlümde güzel duygular hayal dünyasına yelken açacağım için çok sevinçliyim. Her zaman hislerimi ve hayallerimi kağıda aktarmak istemiştim. Böylelikle cesaret göstererek bugünden itibaren başlamanın mutluluğunu yaşıyor ve sizlerle paylaşıyorum.
Makale yorumu yazan: Elif Lara Ateş, kültür sanat edebiyat grubu.
Derleyen: Reyhan Ateş, Teknoloji ve Tasarım Öğretmeni,
Anahtar kelimeler: Doğa, orman, ağaç, hayvan, sevgi, dünya,

Paylaşım Yorumları (1)

Yorum Yaz

İlişkili Gönderiler