KÜLTÜR SANAT

image

Photo By : Ahmet Nuray kültür sanat, perspektif resim, kararlı renkler, gece ışık, çoklu evren, kültür köşesi ve doğa kanunları.

Perspektif Resim:
Merhabalar resim seramik heykel sanatı usta kalem, Sayın Ahmet Nuray. Benim adım Feyzanur Öztürk, kültür sanat grubu üyesiyim. Resim eğitimi seminerlerine katılanlar gibi yorumlar yazıyorum. Lafı fazla uzatmadan macera romanı gibi konuya başlayacağım. İnsan ve yaşam kapsamında perspektif resimlere değinince kendimi tozpembe kıvamda bir diyalog içinde garip istedim, fakat anlamını araştırdığım zaman algılama kapasitemin geliştiğini aile danışmanı gibi hissettim. Işık space renkleri her ressamın üzerine titrediği uluslararası iletişim haberlerinin en önemlilerinden biridir. Tatlı dilli gönül duvarı ne kadar hassas ve duygularla dolup taştığını daha iyi algılamak pozisyonunda olmaktayız. Güzel mavi, hayat yeşil rengi ve sarı üzüntüsüne bürünen hazların anlamını biliyor değil mi?
Günü birlik seyre daldığımız sanat art temalı İnternet filmleri eğitim seferberliği heyecanında görsel manzaraların etkisinde kalarak düşler dünyasına kendimizi kaptırmanın faydalarını küçümsememek gerek. Ressamlara göre, perspektif resim aydınlık anlamı bir sanat eserinin uzaktan tozpembe görünüşü demekmiş. Ayrıca iki boyutlu bir resmi mekanik olarak üç boyutlu ile kağıt üzerine aktarmak oldu. Bu konuyu araştırdığım zaman döngüsü ne kadar basit bir şey olduğunu az da olsa anladım. İnsan yaşam ilişkili hikayelerde bahsedilen çılgın serüven hayatın tozpembe düşleri bile bizi ayrı dünyaların yaşam art kapısını açar. Çünkü kişi kendi üstün zeka iradesiyle karar verdiği gelişim anında, ne ekerse onu biçecek. Resim eğitiminde perspektif tasarımına örnek verirsek aslı iki boyutlu olan fakat kağıdı üç boyutlu şekillerle aktarmaktır. Az önce söylediğim anlatımda perspektif çizim nitelikli derinlik, boşluk, mekan ve taslak konum altında yakın objeler büyük, uzak olanları küçük ele alınır. Renklere bakış açısı ve düzlemi resimde perspektif ölçülerinde değişkenliğe vurgu yapar.
Bu tür renk eğitimi çalışmaları insan yaşam alanında çok kolay demiştim. Bunu küçümseme dedim tabii ki de ama ben anlamını araştırınca ölçü birimine uyulunca yani benim düşündüğüm kadar zor olmadığını anladım. Üç boyutlu resimler aslında perspektif resimlerdir Yani iki boyutlu olan ama kağıdı çok çarpıcı aktarılan görsel resimlerdir. Bunlar ilgi çekici ve detaylı konular ama benim ana başlığım bu olduğu için onlara değinmiyorum şu anda. Bazı heykel tasarımlarına ait resim insan temalı çizim örnekleri vardır. Yakından sanki obezite düşkünü kilolu bir insana benzer kocaman görünümünde, fakat uzaklaştıkça küçük ölçeklere bürünürken güzelleşir de. İşte bunlar perspektif resim açıklaması ve örneklendirme yapılmasıdır. Böyle olgun şekillerin ayrı bir güzelliği ve heyecan dolu serüveni vardır.

Kararlı Renkler (colour stability): Bu münazara konusu olabilecek nitelikteki aile sanatı, tartışmaya açık fikirler eşliğinde biraz daha net açıklamaya çalışacağım. Renkli insanlar gibi karar sahibi olamazlar ama onların kendi içlerinde üstünlüğü vardır. İşte tam olarak değineceğim konu bu. Kararlılık renkleri, kendi içlerinde birbirleriyle çelişmeden olsa bile iç dinamiklerinde üstünlük sahibi olurlar. Biraz garip gelecek ama tam olarak kavradığımızda bu ikilem zinciri problem olmaktan ortadan kalkacak. İnternet filmleri içinde yer alan ışık space konuların bazılarını anlatmaya, macera romanı türü edasıyla başlayabilirim. Örneklendirerek gidecek olursak mesela beyaz ve kahverengi. Bu renklerin hangisi Üstün? Cevap verecek olursak, insan yaşam döngüsünde açık renk daha önde değer bulur.
Ben Feyzanur Öztürk kültür sanat grubu adına derim ki, haydi bakalım şimdi söyleyin resim insan ilişkilerinde renklerin kararlılığı olur mu? Hemen bu soruya yanıt verelim, çünkü kahverengi ve beyaz yan yana geldiklerinde silik düzeylerde daha çok göz önünde patlar, çarpıcılık kazanır. Bu nedenle kültür sanat adına beyazın diğerine nazaran kıyaslanması, onu üstün renk statüsüne eriştirir. Mesela resim eğitiminde, bulutlar ve güneş ışıklarında (colour stability) kararlı renkler hangileri olabilir diye kendimizce düşünelim. Yani sarı ve açık mavi hangisi birbirinden üstündür? Türkuaz ve eflatun renkleri diye düşünmeyelim. Güneş ve bulutlar olarak aralarındaki beraberliğin zaman döngüsündeki konumunu düşünelim ve hayal edelim. Gökyüzüne baktığımızda gözümüz sızlamıyor yani rahatsız olmuyor ama güneşe baktığımızda bakışlarımız acılı bir şekilde sızlıyor, rahatsız oluyor.
Bu nedenle renk eğitimi sorunun cevabı, o devasa enerji kütlesindeki ışık düzeninin aldığı renk tayfı olmalı. Ressamların pentür boya hakkında resim sanatına bakış açısı farkındalığı beraberinde getirir. Bu yüzden güneşin insanlar ve evren üzerinde bulutlardan daha üstünlüğü vardır diyenlerin sanatsal ağırlığını düşünmekte fayda var. Daha önce aile danışmanı makale yorumunda söylediğimde, beyazın içinde barınan diğer görünümleri hayal etmek sadece sanatseverlerin inisiyatifinde mümkün olur. Çünkü neon ışıltılarında doğal kültür döngüsünde, sarı mavi den daha fazla bir şekilde parlak ışık saçar. Kısacası renklerin kararlı oluşumu mümkündür ama kendi içinde birbirlerine adeta böbürlenirler.

Kültür Köşesi: Aslında toplumdan topluma aktarılan insan yaşam felsefe okulunda bize öğretilen olguların ışık space ikilisinin tanımlaması olur. Sanat ve kültür ikiz kardeş gibi üç boyutlu heykel şekilleri gibi düşünülmeli. Birbirinden ayrılması neredeyse imkansızlık içinde kararlılığını kanıtlamış olguları adıdır. Ama bilgi birikimi gelişmiş toplumların görüş seviyesi farklı bir şeydir. Böylece toplumlar arası fikir paylaşımı gibi aktarılan bir şey değildir. Bunun resim eğitimi yardımıyla, macera romanı akıcılığındaki gerçek tanımı şudur. Önceki yıllara dayanılan Osmanlı dönemi kültüründe ve benzeri zamanında kağıda, heykellere ve tuvale aktarılmasıdır. Bunların düzeylere ve heykel sanatına uygulama işlemi bittikten sonra küçük veya büyük boş bir alana bu yapılan eserlerin sergileme veya asılmasıdır.
Hepsini örnek verecek olursak mesela kağıt ve benzeri ortamlar üzerine yapılan resimler ressamların özgün iradesine ve karakteristik düşünce becerisine veya bulunduğu kültür köşesi ortamına göre değişkendir. Eskiden kullanılan delici zarar verici aletleri mesela tank olarak (heykel) resimlerini büyük bir kağıda çizip asmak ya da koymak kağıt eserlerine nakşetmek için örnek verilebilir. Tuval üzerine yağlı boya çalışmasına gelecek olursak örneğin, dövülmüş şiddet gören kadınların portresine atıfta bulunalım. Ya da yaralı yerlerin çizip şiddetin ne kadar kötü bir şey olduğunu vurgu yaparak bu gibi rahatsızlıkların önüne geçmeyi bir an olsa bile kültür sanat sloganıyla amaç edinelim. Bu arada, İnternet filmlerindeki gibi bayanlara saldırı tasarlama eyleminin ne kadar kötü bir şey olduğuna değinmiş olduk.
Şiddet ve açıklamasına dair resim karelerindeki eylemini sanat gündemi içinde hatırlamış oluyoruz. Kuş bakışı heykel yapımı ile ilgili çalışmaların detayına gelecek olursak, savaş sırasında gazi ve şehit olan şehitlerimize heykellerini de yapabiliriz. Meydana dikilen anıtlar hatırlama, algılama ve unutmamak adına yapılan figüratif tasarımlar iletişim açısından önem taşır. Bahsi geçen konu hakkında etkili olacak kültür kösesinde yer verilen örnek tasarımlar, bence savaş sırasında şehit olan önemli askerlerimizin ruhuna saygı olacak.

Gece Işık: Karanlık ortam içinde aydınlık denildiğinde aklımıza gelen gecenin asıl renklerinden bahis açmak doğrudur. Kültür sanat grubu üyeleri dediğine kulak kabartırsak, resim hakkında söz sahibi şekilleri boyamak kadar zevkli çalışma ne olabilir ki? Daha tanımlayıcı olursak mavi, beyaz, yeşil, siyah ve az da olsa kırmızı hissini bize veren güneş tayfındaki renklerdir. Resim eğitimi, öncelikle gölgeleri aydınlatmak adına gece ışık ister denildiğinde, aslında bir çalışmanın konu başlığı olarak algılayabiliriz. Eski Mısır kağıt yapımı papirüs üzerine nakşedilen çizimlerde bile, renk ahengi olmadan tasarımları şekillerle vermişler. Yani bu sadece gecenin ışıkla bütünleşmesi konusunu, kısıtlı olarak yağlı boya tablosu şekillerinin aktarılması değildir. Üç boyutlu heykel abideleri zaman yenik düşmemesi için tunç gibi uzun ömürlü dayanıklı metalden yapılmış ancak onlar da boya yerine patine sanatıyla yüzeyleri parlatılıp şekillendirilmiş. Gecenin karanlık değerlendirme ortamında ışık sanatı, aslında kendi içerisinde bir konudur. Göze hoş görünüm kazandırmak ve insan yaşam adına yapılan tüm çalışmalar sanatseverler için değerlidir. Ama bunu daha yaygınlaştırıp yani gecenin ışıldaması dersek, manzara resimleri üzerinde fikir sahibi olabiliriz. Gece ışıklı, neon parlak boyaların birbiri üzerine eklenerek yani uyumlu karıştırma neticesinde kullanıldığı eserler sanat adına tabi ki aklımıza gelir.
Sanatçı performansı gereği başarım derecesi profil üslup çerçevesinde değerlendirme yaparsak, tabi ki renk geçişlerine verilen değeri iyi anlamış olacağız. Gece ışık beyaz, yeşil, kırmızı, siyah renklerinin hacimli kağıda, tuvale ya da bir duvar panosu şeklinde gece manzarası ile aktarılıp sunulması bile Osmanlı dönemindeki gibi konu başlığı olabilir. Aslında sadece ışık sanatı da, hiyeroglif resim yazı türü gibi içsel dinamik algılamasına ait bir konu başlığıdır. Kültür sanat renkleri, parlaklık seviyeleri ve benzeri iz düşümü kanıtları konunun değerine gönderme yaptığını biz sanatsever izleyicilere gösterir. Herhangi bir öyküyü olayı tanımlamak uğruna tekstür, resimde doku tekniğini, üç boyutlu derinlik veya yükseklik olarak tanımlama yaptığımızı macera romanı kahramanı gibi hayal edin. Örneklendirecek olursak, bazı koyu renklerin üzerine açık veya koyu görünümlü patlayan boyalar sürme işlemi ressam karakteri ve üslup farkına göre felsefe okulundaki açıklamalar gibi değişken olabilir.
Yine yaygın algılama betimleme düzenini tanımı siyah, lacivert, kahverengi gibi böylesine koyulaşmış hacimli patlamalara imkan vermez. Sanat düzeninde varlığını koruyan algıların birbiri ardına çelişkili ifadeleri, tasarımda zenginlik çizgilerine güç katar. Fikir temaşası denilen karakter analizi, farklı boyutlara açıldığında İnternet filmleri türlerindeki gibi özerklik kazanır. Renklerin üzerine ya da onların yerlerine sarımsı tekstür, neon pembesi ve açık mavi mor ötesi ve benzeri renklerin uygulanması, art eğitimi dahil ressamın inisiyatifine bırakılmalı. Böylesine güçlü tasarımlardaki geceyi aydınlanan ressamların ışık tabloları çok dikkat çekici eserler resim eğitimine dönüşümü sağlanır. Tabii Koyu rengin üzerine açık geçişlerle desteklenen eserler hiyeroglif resim türüyle beğenilere sunulmuş olması kafaları karıştırmamalı. Uzun lafın kısası, beyin jimnastiği konularında uzmanlaşmaya başladım ama gece ışık ilişkisini yine de tam olarak tanımlama getiremedim.

Çoklu Evren: Aslında resim sanatı, çokça konuşulmayan evrendeki olan biten hakkında düşünceler içeriğine girmeden medde yapısına bağlı. Yani araştırılmadan doğruluk ilkesi bele anlamsız gelir ve fikirleri pekiştirme yapamayız. Ama araştırıp konuya hakim olduktan sonra anlatım, denge pozisyonunda olmanın nitelikleri, kafamızdaki soru işaretleri kalkar rahatça açıklamaya başlayabiliriz. Çünkü çoklu evren konu başlığını hatırladığımızda aklımıza ilk gelen şeyler aile danışmanı yazısında olduğu gibi şunlar olmalı. Zamana kaşı gelen bir sürü temaşa düzeni, doğal yeşillik, binalarla birlikte içinde yaşayan canlı varlıklar ve doğada yaşam hayatı.
İşte bu çoklu evrenin sırrını kilitleri yavaşça buralarda çözülmeye başlıyor. Elektrikte çoklu devrenin tanımı hakkından bahsetmiyoruz tabi ki. Tam olarak hümanist düşüncenin açıklamasını yapmaya kalkışırsak yorum tipi yazı niteliği, makale yazısına dönüşür. Günün konusu birden fazla çoğul resimler, renkli sanatlar, heykeller, tuvaller ve yağlı boya tablolar konu itibariyle bizim görüş alanımızda olabilir. Aslında anlatımı açmak ve çoklu evre konusunda bilgi vermek o kadar zor olmasa gerek değil mi? İşte böyle tanımları anladıktan sonra kafamızdaki soru işaretleri yavaş yavaş gidiyor değil mi? Gerçekten bu açıklamaları yaparken felsefe tanımına uygun soyut düşünüş, fon resim sanatı ve başkaldırma değerlendirme yetisi bana yaradı diyebilirim. Aslında insanlar sevdikleri ve değer verdiklerine kırılmasın, üzülmesin, incinmesin diye bazı pembe yalanları sıkça söylerler.
Bana göre bu yalan değil sadece dürüst olmamak. Tabii ki de bir vakitten sonra bunu kültür sanat adına, Osmanlı döneminde sıkça bahsi geçen gerçekçilik ilkesine kavuşturmalıyız. Yoksa çoklu evrende o zaman, dürüst olmamaktan ziyade yalancılık alışkanlığına kadar gidebilir. Ben de şu an başkaldırmayı bir kenara bırakıp sizinle gerçekçi biçimde doğruluk ilkesine sadık kalacağı. Bu alışılagelen olmayan tarza baktığımda biraz karmaşık oldum ve kendimi bilinmeyen dünya düzeninde kaybolmuş hissettim. Ama dediğim gibi sorunun üzerine gittim ve bu problemleri sessizce macera romanında çoklu evren düzen uygulaması gibi ortadan kaldırdım.

Doğa Kanunları: Var mı yok mu demeye gerek kalmasın diye İnsanlık yaşamının geçtiği yerlerde düzen varsa doğada elbet kurallar vardır diyerek açıklama yapmaya başlayacağım. Bu arada evrenin gizemini dile getiren sadece hayvanların yaşadığı ortam değil. Tabiat anaya saygı duyan ve onunla haşır neşir olan insanlarda yer küre üzerinde kalabilir. İşte Doğa kanunları resmigeçit töreni de tam bu noktada kullanıma açık bir ifadeyle resim eğitimine destek veriyor. Evrensel sanat adına böyle bir şey nasıl olur diye önce kendinizi sorgulamanızı istiyorum. Evet, düşünmeniz için ayırdığım kısıtlı süre bitip tükendi eridi gitti. Anayasa der ki, canlılar arasında eşitlik, hakkaniyetli davranma, yetim hakkı yemeyi sürdürenlere ceza kesme gibi bizi uyarıcı maddelerden oluşur dersek az söylemiş oluruz.
İşin özü ise, insanların birbiri ile temasında yapmaları gerekenleri sıralar ve yasaklarım maiyetini belirler. Doğa kanunlarının sanatsal resimde ve görseller içinde kullanıldığı alanlar şunlardır diyerek konuşmama devam ediyorum. Mesela felsefe okul eğitimcilerinin dediği gibi en can yakan olayla başlayabiliriz. Ormanda avcılık yasak olduğunu biliyoruz herhalde. O yüzden ana konuya gelebiliriz. Avlanma, doğal yaşam kaynağı alanlarında yasak olduğunu gösteren resmin bir bağlantısı yok demeyin. Ama yanlış bilgileri doğrulamanın vakti geldi de geçiyor. İnternet filmlerindeki yalanlara kanmadan, avcılık belirli bölgelerde yasak olduğunu kültür sanat dili yardımıyla nasıl tanımlarız? Öldürücü gücü silah figürünü fotoğrafa koyup, yanına da bir hayvan resmi çizerek (geyik) üzerine yasaktır yazısını büyük harflerle yazalım. Doğanın kendisi denge demektir ve biz bu düzene uymadığımız takdirde cezamızı dolaylı yollardan olsa da çekeceğimiz garantisi var. Avcılığın görsel ifadeyle yasaklı olduğuyla ilişkilendiği zaman doğa kanunları yardımıyla belirtebiliriz.
Bana göre insan yaşamı içinde bu zararlı hobinin adı, spor değildir. Kim ne derse desin bu iş macera romanı kahramanı gibi değil, özellikle orman hayvanları tabiat ananın bize bahşettiği hediyelerden bazılarıdır. İnsanoğlu bize sunulan nimetlerin farkında değil ne yazık ki. Eğlenceli hayat budur felsefesiyle, evrensel sanat adı altında yeni nesil gençlerine avcılığı spor olarak tanıtanlar var. Ama buna dur deyip birkaç hayvanın da olsa canını kurtarmış olursak ne mutlu bize. İşte böyle hain insanlara karşı cephe alıp hep beraber el ele vererek, vicdanı sızlamayan insan müsveddesini etkisiz hale getirmeliyiz. Unutmayalım ki bu öldürülen hayvanlarda birer canlı varlık yürektir. Doğa kanunları, tabiat ana tarafından zaman akışında bizlerin kafasına vurur da biz entelektüel kişiler bunu hissedemeyiz, kötü kader rastlantısı zannederiz. Yani, ah yerinde kalmaz lafı boşuna değil elbette. Bilgisizlik içinde kıvranan kör cehalet, merhametsizce vicdansızlık yapanlar, bir toplumun en büyük ayıbı olarak akıllara kazınması gerekir.

Makale yazarı: Feyzanur Öztürk, kültür sanat grubu üyesi, ortaokul öğrencisi.
Derleyen: Resim seramik heykel sanatı Ahmet Nuray adına, site yönetimi tarafından düzenlendi.
Anahtar kelimeler: Perspektif resim, kararlı renkler, kültür köşesi, gece ışık, çoklu evren, doğa kanunları ve kültür sanat terimlerinden oluştu.

Paylaşım Yorumları (2)

Yorum Yaz

İlişkili Gönderiler